poniedziałek, 22 października 2012

LASERY W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ

ž  Laser (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) - wzmocnienie światła dzięki pobudzonej emisji promieniowania.
ž  Cechy światła laserowego
ž  monochromatyczne (o tej samej długości fali)
ž  spójne (fale świetlne przebiegają w fazie zarówno przestrzennej jak i czasowej)
ž  wycelowane (emitowane w sposób równoległy i nie ma tendencji do rozbiegania się).
ž  Działanie lasera na skórę polega na tym, że odpowiednie tkanki (włosy, przebarwienia, naczynia, tatuaż) zostają podgrzane do temperatury, która je całkowicie lub częściowo niszczy, bez uszkadzania tkanek sąsiadujących.




ž  Jakie rodzaje laserów są stosowane w dermatologii estetycznej?
Lasery różnią się między sobą długością fali, która zależy od ośrodka wytwarzającego światło laserowe.
ž  Laser aleksandrytowy- światło lasera jest wytwarzane przez kryształ aleksandrytu. Służą do depilacji, wytwarzają światło o długości fali, które jest pochłaniane przez ciemny barwnik włosów.
ž  Lasery ablacyjne: C02 i Erb (erbowych) światło lasera jest wytwarzane przy użyciu dwutlenku węgla i erbu.
ž  Lasery KTP ( potasowo-tytanowo--fosforanowe) stosowane do leczenia problemów naczyniowych
ž  Lasery barwnikowe (światło powstaje przy użyciu roztworów różnych barwników)
ž  Lasery diodowe (półprzewodnikowe z systemem diod)
ž  Lasery neodymowo-yagowe (światło wytwarzane jest przez neodym i yag).


ž  Do jakich zabiegów wykorzystywane są lasery?
stosuje się w dermatologii estetycznej do usuwania:
ž    nadmiernego owłosienia (epilacji laserowej) - która polega na trwałym zniszczeniu cebulek włosowych;
ž     różnych zmian naczyniowych (teleangiektazji na twarzy i nogach, naczyniaków płaskich, gwiaździstych i jamistych oraz żylaków nóg);
ž    zmian barwnikowych (piegów, przebarwień posłonecznych, hormonalnych i tatuaży); zmarszczek (fotoodmładzanie);
ž  zaskórników, włókniaków, brodawek, prosaków i tzw. kępek żółtych występujących w okolicy powiek;
ž   guzków, odcisków, wrastających paznokci.
ž  chorób skóry i problemów kosmetycznych, w których przez wiele lat stosowano tylko metody farmakologiczne ( trądzik zwykły i różowaty, bielactwo i łuszczyca, blizny, rozstępy i cellulit)

ž  Depilacja laserowa



ž  Co to jest IPL?
ž  IPL - Intense Pulsed Light (intensywne światło pulsacyjne) jest to światło wysokoenergetyczne podobne do światła lasera.



ž  Zamykanie naczynek metodą IPL
IPL stosuje się do usuwania następujących zmian:
ž  naczyniowych (np. rozszerzonych naczynek „pajączków" na twarzy i na nogach, naczyniaków wrodzonych i nabytych);
ž  przebarwień (np. piegów, plam starczych, posłonecznych);
ž  tatuaży;
ž  nadmiernego owłosienia;
ž  do odmładzania skóry.
ž  Parametry światła odpowiednio dobiera lekarz w zależności od tego, jaką zmianę usuwamy.
ž   Światło to jest selektywnie pochłaniane przez czerwony barwnik krwi - hemoglobinę, brązowy barwnik zmiany barwnikowej lub cebulki włosa, czy barwnik tatuażu
ž   Po dojściu do barwnika - „chwytnika" światło zmienia się w ciepło i zmiana skórna ulega zniszczeniu bez uszkodzenia otaczającej skóry zdrowej.
ž 

Na czym polega fotoodmładzanie skóry?
ž  Fotoodmładzanie, z języka angielskiego Photoreju-yenation, jest zabiegiem odnowienia skóry przy użyciu laserowych i/lub nielaserowych źródeł światła.
ž  Polega na poprawianiu wszystkich elementów fotostarzenia skóry:
    zmarszczek, struktury, rozszerzonych porów, nieregularnej pigmentacji, zwiotczenia i teleangiektazji przy użyciu laserowych i/lub nielaserowych źródeł światła (IPL).
ž  Fotoodmładzanie dzielimy na trzy typy:
ž   Nieablacyjne:
    zabieg, w którym światło wnika w głąb skóry, nie uszkadzając jej powierzchni. Polega na naświetlaniu skóry twarzy, dekoltu, grzbietów rąk specjalnym rodzajem intensywnego światła, podobnym do światła lasera, tzw. IPL.
    Powoduje stymulację produkcji nowego kolagenu oraz jego reorganizację - uporządkowanie ułożenia włókien. Zabieg nie wyłącza z normalnego funkcjonowania, tuż po nim wraca się do codziennych obowiązków. Efektem jest „młodsza" skóra, spłycenie zmarszczek, wygładzenie i poprawa napięcia skóry.
ž  Ablacyjne:
    za pomocą laserów C02 i /lub Erb „zdejmuje się" całą warstwę skóry. Zabieg polega na odparowaniu powierzchownych warstw skóry i obkurczeniu istniejących (starych) włókien kolagenowych. W wyniku zabiegu powstają nowe włókna kolagenowe i w konsekwencji - „nowa skóra", która jest gładsza, bardziej napięta i elastyczna. Jest to zabieg inwazyjny, często wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu nosi się opatrunki na twarzy, a przez kilka tygodni skóra jest zaczerwieniona. Efekty są jednak znacznie bardziej widoczne niż przy odmładzaniu nieablacyjnym.
ž  Częściowo ablacyjne:
    nie odparowuje się całej powierzchni skóry.
    Zabieg polega na zrobieniu gęsto w skórze dziurek, tzw. „sitka" - co pobudza skórę do naturalnej regeneracji. Obecnie w Polsce najczęściej wykonuje się fotoodmładzanie nieablacyjne (nieinwazyjne), które nie wymaga od pacjentów rezygnacji z normalnego trybu życia podczas leczenia. Do zabiegu fotoodmładzania wskazane są oprócz zmarszczek takie cechy starzejącej się skóry, jak rozszerzone naczyńka, pajączki, rumieńce, trądzik różowaty, ciemne plamki, piegi. Parametry światła i częstotliwość zabiegów odpowiednio dobiera lekarz w zależności od tego, jaki problem ma pacjent i jaką zmianę usuwamy.
ž  Wskazania po zabiegu
ž  W pierwszych godzinach po zabiegu może powstać lekki obrzęk i rumień, a skóra będzie trochę swędzieć i boleć
ž  Bezpośrednio po zabiegu warto stosować zimne okłady i smarować skórę preparatami
    (np. z witaminą K)
ž   Przez kilka tygodni po zabiegu trzeba przed każdym wyjściem z domu chronić skórę twarzy, nakładając kremy z ochronnym filtrem (tzw. bloker słoneczny), aby uniknąć przebarwień
ž   Należy bezwzględnie zrezygnować z opalania minimum 4 tygodnie po zabiegu.
ž  Przeciwwskazania
ž  Wszelkie zmiany zapalne skóry w miejscu, w którym ma być wykonywany zabieg: zmiany trądzikowe i opryszczka
ž   Przed zabiegiem nie powinno się przyjmować niektórych antybiotyków i leków światłouczulających (np. zawierających dziurawiec).
ž   Nie wykonuje się zabiegów laserowych na świeżo opaloną skórę.

1 komentarz:

  1. Rzeczywiście zabiegi laserowe cieszą się dużą popularnością w medycynie jak i ginekologii estetycznej. Ale nie zawsze trzeba się udawać od razu na zabieg, wiele można także osiągnąć z pomocą dobrych kosmetyków w domu. Jeśli chcecie zadbać o narządy płciowe to pomocny może okazać się żel https://massmedica.com/produkt/co2liftv-5/ . Z jego pomocą w domowych warunkach można samodzielnie i bezpiecznie odmłodzić i nawilżyć strefy intymne.

    OdpowiedzUsuń